ВУЗ ШАГ

Дружелюбівський НВК "загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"

   


Оцініть, будь ласка, сайт нашого закладу
Результати

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек. Вих.захід на тему:" Я-патріот"

 

 

 

Виховний захід

на  тему

Я – українець, я - патріот

 

 

                              

 

 

  Підготувала:

Гетенко Н. В.,

шкільний

 бібліотекар

 

 

 

 

Мета заходу:  формування громадянина-патріота України, виховувати почуття глибокої любові до Батьківщини, гідності, почуття пошани до українців, їх минулого; формування знань про основні віхи з історії становлення України, її сьогодення, вміння розуміти єдність і цілісність України; усвідомлення духовної єдності населення всіх регіонів України, спільності культурної спадщини та майбутнього своєї держави; виховання людяності, гідності, справедливості, толерантності, відповідальності – основних моральних цінностей, що визначають ставлення до людей і сприяють єдності країни.

Обладнання: карта України, символи України, патріотичний лозунг «Україна починається з тебе», презентація.

Форма проведення: патріотична година спілкування з елементами роздумів, повідомлень.

Епіграф:

Буває, часом, сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є – дорога, явори,

усе моє, все зветься – Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

що хоч спинись і з Богом говори.

 

Вступне слово вчителя.

Якось я залишилася вдома. Роботи як такої не було, за вікном було холодно, і тому я вирішила подивитися телевізор. Перемикаючи канали з одного на інший, я знайшла програму, в якій розповідалося про різні країни. Програма мене дуже зацікавила. Я почула багато цікавого про Великобританію, США та Австралію. Ведучий розповідав про географічне розташування країн, про їх історію, традиції, про політичне становище. Було сказано і про високий економічний розвиток цих держав. Коли програма скінчилася, я подумала, що, мабуть жителі цих країн пишаються тим, що живуть там. І тоді мені спала думка: «Чи можу я пишатися своєю державою? Чи можу я пишатися тим, що народилась українкою?» Тема «Я -  українець, я – патріот» дуже актуальна і разом з тим дуже складна на сьогоднішній день. Тому, перш ніж запропонувати тему патріотизму, я у вас запитала, чи не проти ви такої співбесіди? На що отримала однозначно: «Ні, не проти!». За епіграф я обрала вірш Ліни Костенко, який прочитала на початку розмови, а лозунг «Україна починається з тебе» буде супроводжувати нас на протязі всієї розмови. І я хочу, щоб весь смисл, який вкладений в ці слова, ви зрозуміли наприкінці нашої розмови і взяли за життєве кредо.Отже, переходимо до першої частини патріотичної години і я хочу, щоб сьогодні мені допомогли мої помічники.

Учень 1

Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом-казкою, материнською ласкою у затишній батьківській оселі. Те родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике «Я», з якого починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична й неповторна у світі Україна.

Учень 2

Наша батьківщина знаходиться майже у центрі Європи, а якщо бути точним, то географічний центр Європи знаходиться недалеко від міста Рахів, що у Закарпатській області. Якщо спробувати згадати історію нашої країни, то можна виявити, що вона налічує вже понад тисячу років.

Учень 3

Наші предки українці були хоробрими воїнами, вони завжди бились за свою країну, поки останній воїн ще міг тримати у руках спис та булаву. У нашій історії присутні такі славетні імена князів, як Олег, Мстислав, Володимир, Ярослав, княгиня Ольга. Відомо,що Володимир охрестив руський народ у християнську віру, Ярослав прославився тим, що за часів його правління в нашій державі збудовано багато храмів та бібліотек, а княгиня Ольга була мудрою та сміливою жінкою, яка справедливо використовувала надану їй владу. Коли згадуємо часи козацтва, на думку спадають імена славетних гетьманів Хмельницького та Мазепи, які зробили Україну сильною та прославили на весь світ.

Учень 4

Я гордий тим, що народився українцем,

У мальовничім, журавлинім краї,

І що співучу українську мову

Своєю рідною й святою називаю,

Що кожен день ходжу по цій землі,

Де мої діди й прадіди ступали,

По тій землі, де Київські Князі

Державу славну заснували.

І з гордістю я згадую часи,

Коли ще Запорізька Січ буяла

Й славетні гетьмани та козаки

Країну нашу мужньо захищали.

 

Учень 5

 

Нелегкою і довгою була

Дорога до сьогоднішньої днини,

Все ж Україна незалежність здобула!

Народ наш нині вільний та єдиний!

І я радію серцем і душею,

Що малоросами нас більш не будуть звати.

Ми – українці!

І держава наша

Благословенна Україна - мати!

 

Учень 6

Лише на рідній землі дихається вільно. Тут, де коріння мого роду, народилася і я під найкрасивішим у світі небом – українським. Ця  земля дорога мені до щему у серці, бо саме на ній я вперше побачила веселку і схід сонця, квітучу вишню і безкраї житні поля.

Пісня «Це моя Україна»

Вчитель

Ще за часів свого життя відомий актор Богдан Ступка захоплювався красою природи нашої рідної України. І десь глибоко в душі, тимчасово окупну територію Криму ми вважаємо своєю країною. А якщо копнути глибоко в історію, то на Кримський півострів не мають права ні росіяни, ні  навіть турки, а греки. А ми продовжуємо …

Учень 7

Ми гордимося тим, що українцями є великий Кобзар Тарас Шевченко, видатний хірург  Микола Амосов, художниця Катерина Білокур, видатний історик Михайло Грушевський.

Учень 8

 Українська історія має багато прикладів відданого служіння її кращих синів та дочок ідеї української державності. Особливу роль відіграли українські письменники. Тарас Шевченко для нашого народу є справжньою святинею: натхненником національних ідей, проповідником волі і добра, правди і справедливості, символом незалежності та соборності України. З виходом «Кобзаря» наддніпрянський Шевченко став всеукраїнським «речником» нації, виразником інтересів усіх, хто дбав про її духовний розвиток, об’єднавши мовою своїх творів розірвану державними кордонами Україну і все світове українство в єдину націю. Силою свого художнього слова поет прославив Україну на весь світ у той час, коли вона перебувала в рабстві. Тарас Шевченко зумів відродити Україну з руїни, стати ідейним наставником, лідером великого народу, національним пророком.

Учень  1

Хочу згадати про Івана Яковича Франка, який ідеї соборності України присвятив все своє життя. Він був прогресивною людиною, патріотом своєї держави, йому так боліла доля своєї Батьківщини, що письменник свідомо хотів одружитися з дівчиною зі Сходу. Так і сталося. На весіллі всі говорили, що цей шлюб – символ єдності Заходу і Сходу. Франко першим заснував у своїх краях партію європейського зразка (радикальна партія). На той час Західна Україна входила до складу Австро-Угорщини, жителі називали себе русинами. У 1893 році Франко першим на Західній Україні почав вживати термін «українець», «український». Програма партії ставила мету – це соборність України. До кінця свого життя великий Каменяр болів душею за Україну і вказував, що потрібно зробити, щоб недержавна нація досягла своєї державності.

Учень  2

І це все моя країна, яка має минуле, сьогодення та гарне майбутнє. Ми маємо чим пишатися, ми маємо мету, знаємо до чого йдемо!Українці отримують медалі на змаганнях світового рівня. Українка  Руслана перемагає у пісенному конкурсі «Євробачення-2004».Брати Клички, вони також частина нас, також українці. Мільйони людей завмирають перед телеекранами, коли хтось із них з’являється на рингу. А ми пишаємося тим, що вони - сини Нашої Батьківщини. Андрій Шевченко гордо піднімав голову, під час звучання гімну нашої країни, коли його нагороджували «Золотим М’ячем». Співаки Ніна Матвієнко, Тарас Петриненко зачаровують увесь світ своїм голосом.

Учень 3

Які ж почуття гордощів полонили наш мозок та серця, коли Наша футбольна команда дійшла до 1/4 фіналу у чемпіонаті світу з футболу 2006 та здобули разом з Польщею право на проведення Євро-2012.

Вчитель

Готуючись до розмови, я натрапила на в Інтернеті на такі слова, які підходять під кожного із нас з вами.

«Я не їм сало і цибулю, не вдягаю вишиванку і не знаю повністю слів українського гімну. Я не перепливав Дніпро і не вмію танцювати гопак. У мене на столі не лежить «Кобзар», а на стіні не висить вишитий рушник. Я не розмовляю українською мовою, а скоріш за все -  «суржиком», і три найважливіших слова я промовив російською. Я обираю владу, яка не шанує свій народ. Я – українець?

Але я вболіваю за «Динамо» і «Шахтар», за Кличко і Клочкову. Я неодноразово покидав цю країну, я бачив свою батьківщину через ілюмінатор літака, та все ж таки, я повернувся. Бо мені не потрібні мегаполіси та поп-зірки, я не буду жити там, де вулиці без назв, а людей не називають по-батькові. Я залишуся тут. Тут земля ще не остигла від вогню, ще не стерлися на плитах імена незабутих предків. Тут на грошах поети, а не президенти. Тут жартують смішно та посміхаються щиро. 

Я люблю вузенькі вулиці Львова і проспекти Харкова. Мені стали рідними безтурботна Одеса, діловитий Донецьк та легендарна Полтава. Я не вірю патріотам на трибунах, але я вірю патріотам в окопах. Я вірю в цю країну – вона сильна. Я дихаю цим повітрям – воно п’янить. Я п`ю цю воду – вона найсмачніша. Я їм цей хліб – він має душу.  Я пишаюсь цим народом – він справжній...

А ще: мені іноді сниться безкрайнє блакитне небо та квітуче поле соняшника.» Тому я – українка.

Учень 4

Так, отакий ми є народ України, український народ. Ми всі одна сімя, повинні жити мирно і дружно. Я - українець, і цим все сказано!

Якщо для Тебе має значення, що Ти живеш у цій країні, серед цього народу.

Ти – один із нас.

Учень 5

Якщо Ти кажеш: “Я – українець!”, “Я – українка!” і хочеш вимовляти це з гордістю і гідністю,

Ти – один із нас.

Учень 6

Якщо Ти хочеш розквіту і величі своєї країни та свого народу, Ти – один із нас.

Разом

Якщо Ти один із нас – будь із нами!

(Пісня «  Як у нас на Україні »)

Вчитель

Ми згадували сьогодні географічне розташування України, але ми прагнемо, щоб наша держава була у кожного у серці.

Ми маємо надію, що тепер ви з гордістю зможете сказати, що Я - Українець. Я народився і живу на своїй, Богом даній землі. Це - моя країна, Батьківщина, яку не обирають. Я люблю свою країну. Всю - від Донбасу до Галичини, від Полісся й до Чорного моря. Я - представник сильної, волелюбної нації, єдиній для мене в усьому світі. Ми толерантні, ми поважаємо інші народи, але Україна - понад усе. Я -  Українець.

Учень 7

У мене перехоплює подих, коли підіймається синьо-жовтий прапор, і лунає державний гімн, я знаю, це - те, що може і має обєднувати всю мою країну.

Учень 8

Я - Українець. У що б я не був вдягнений, в моїх грудях б'ється серце у вишиванці. Моя кров - кров козацького роду. Мій дух - дух вікової боротьби за Україну.

Вчитель

Я - Українець. Мені може не подобатися влада, яку ми обираємо, але ж це не є моя країна. Влада змінюється, країна — назавжди. Я не присягаюся у любові  і вірності до своєї Батьківщини. Мені це не потрібно, адже я - Українець! І як писав Микола Бук:

 

Споконвічна – рідна земля,

Незалежна – держава моя,

Вічна і завжди єдина

Ненька моя – Україна

У нашого народу глибоке й тисячолітнє коріння. Українці, як і інші народи, пройшли довгий шлях розвитку, що позначилося на усіх сферах життя – культури, побуті. Ми можемо пишатися своєю древньою величною історією.

Важливою подією нашої історії став день 28 червня 1996 рік – день прийняття Конституції незалежної держави України.

Стаття 20 Конституції України проголошує: Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний Гімн України – перегортаємо другу сторінку спілкування.

Учень 1:

Національні символи − це свідчення високого духу народу, його історичних прагнень, унікальності, своєрідний генетичний код нації. Вони покликані служити надійною основою формування громадянських рис особистості, її патріотизму, національної свідомості.

Учень 2:

Національний Гімн України – це урочиста пісня, символ нашої державної єдності. Його більше століття тому написали поет П. Чубинський та композитор М. Вербицький. Слова гімну, які були надруковані вперше в 1869 році, так припали до серця всім українцям, що вони навіть приписали їх Т. Шевченку. Гімн – величава пісня, виконання якої пов’язане із святковими урочистостями, офіційними державними заходами, військовими парадами, політичними подіями, релігійним ритуалами тощо. Державні і національні гімни затверджують поставлені традицією почуття єдності і самобутності народу. Це ті слова та музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах, з трепетом у душі слухати мелодію, яка кличе до високого і світлого.

Вчитель

Надалі ми проведемо патріотичну гру, де більш досконаліше згадаємо про Гімн нашої держави.

Учень 2:

Герб-Тризуб був поширений в усіх князівствах Київської Русі, зазнав деяких змін (має понад 200 різновидів), але весь час зберігає первісну основу. Окремі династичні роди в Україні вживали Тризуб аж до XV століття. Існує багато різних думок щодо значення Тризуба. Імовірно, що цей знак символізує триєдність та тривимірність світу, що пізніше трактовано християнством як єдність Бога-Батька, Бога-Духа і Бога-Духа Святого.

Герб

Наш герб — тризуб,

Це воля, слава й сила;

Наш герб — тризуб.

Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню несемо

Ми людям.

                                                        Н. Поклад

Учень 3:

Справжній український прапор започаткований Михайлом Грушевським в УНР. Золоте, жовте символізує Творця, Бога-Отця і взагалі Вищу Духовність. Синє ж – це все земне, а також свобода вибору, якою Творець наділив свої творіння з надією, що вони не будуть нею зловживати.

Прапор

Синій, як море, як день, золотий —

З неба і сонця наш прапор ясний.

Рідний наш прапор високо несім!

Хай він, уславлений, квітне усім!

Гляньте, на ньому волошки цвітуть,

Гляньте, жита в ньому золото ллють.

З жита й волошок наш прапор ясний.

                   З неба і сонця, як день весняний.     ( О. Олесь)

Вчитель

Ми плавно продовжуємо нашу розмову. І третя частина виховної години – формування української державності. Вашим домашнім завданням було підготувати деякі історичні довідки про формування України як держави.

Учень 4:

Історія України та народу, що живе на цій землі, губиться в сивій давнині. Назва «Україна» (край, земля) означає територію, що була основою Київської Русі у ХІ-ХІІ ст. Деякі російські історики намагалися довести, назва «Україна» означала «окраїна». Але це неправильно, бо Російської імперії тоді ще не було, а тому її окраїною Україна бути не могла. Українські історики довели, що назва «Україна» походить від слова «край», «країна».Уперше цей термін уживається в Київському літописі в 1187 р. стосовно земель Південної Київщини та Переяславщини. З кінця IX ст. Руська земля стала центром, політичним і територіальним ядром утворення єдиної держави східних слов’ян, що закріпила за собою назву Русь. Вона була однією із могутніх держав Європи. Високий авторитет Київської Русі в тогочасному світі закріплювався тісними зв’язками київських князів з багатьма зарубіжними дворами. Велику роль у розвитку тогочасної держави відіграли князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий. За часів Володимира Великого Київська держава досягла високого рівня військової могутності, економічного розвитку й культурного піднесення. Ярослав Мудрий організував походи проти печенігів, відвоював для своєї держави галицькі терени, заснував Київську митрополію, розбудував Київ та інші міста, побудував перлину нашої архітектури – храм святої Софії, інші собори, заснував бібліотеку, було створено перший писаний звід законів Київської Русі – “Руську Правду”. Через династичні шлюби своїх дітей налагодив дипломатичні зв’язки з багатьма країнами. У роки його правління Київська Русь досягла найвищого розквіту. Володимир Мономах, глибоко розуміючи згубність міжкнязівських чвар, доклав зусиль для об’єднання Київської держави. Він, зокрема, став одним з організаторів зустрічі найвпливовіших князів у Любичі, під час якої було досягнуто згоди про спільні заходи в боротьбі проти кочівників. Своє ім’я уславив також вдалими походами проти половців. З Мономаха розгорнулося велике будівництво в Києві; було споруджено міст через Дніпро, кілька храмів. Знову почала збагачуватися державна скарбниця. Мудрий володар, Мономах, хай і тимчасово, припинив усобиці та об’єднав більшу частину Київської Русі. Після смерті Ярослава держава була поділена на 6 частин. Це призвело до розладу Київської держави у 30-40-х роках XII ст., а згодом монголо-татарського іга.

Учень 5

На довгі роки Україна втрачає свою державність. Вона була під владою Литви, Польщі, Австро-Угорщини, Росії. Боронитися довелося майже повсякчас. Звідусіль йшли на родючі українські землі незчисленні завойовники, щоб стати власниками щедрої землі. Але усі їхні спроби виявилися марними. Не міг допустити волелюбний народ, щоб його ненька-Україна схилялася перед кимсь на коліна, ставала годувальницею нахабних поневолювачів. Тому завжди, за будь-яких обставин, українці намагалися відстояти свої права, захистити рідну землю. Згадаймо слова Василя Кравчини з кіноповісті Олександра Довженка “Україна в огні”: “Ми б’ємося за те, чому нема ціни у всьому світі, — за Вкраїну, за єдиний народ, що не знайшов собі в століттях Європи людського життя на своїй землі, за народ розторсаний, роздертий”. Ці слова ведуть змучених, скривавлених солдат у бій, можливо, для них останній. Так, нашій країні довелося багато чого пережити: і підступні зради, і криваві війни, і страшну розпуку, і нелегкі роки поневолення. Але ми усе ви – тримали, не зламалися, а стали ще міцнішими, ще дужчими, щоб будувати нову Україну — самостійну державу, здатну бути однією з найкращих та найвеличніших держав світу.

Учень 6

Згадаймо такі великі імена, як гетьман Богдан Хмельницький, який звільнив Україну з-під ярма Польської Шляхти. Пилип Орлик – автор першої конституції. Іван Мазепа намагався орієнтувати Україну на Європу і визволити від влади царської Росії. Михайло Грушевський – перший президент Української Народної Республіки, учений світового рівня. Українська історія має ще багато прикладів відданого служіння її кращих синів та дочок ідеї української державності.

Вчитель

Отже, ми добре провели хронологію державоутворення, тому перегортаємо четверту сторінку спілкування  -  героїчна і трагічна сучасність.

23 роки українській державі, але це лише мить, незначна частина нашого минулого. І знову життя поставило перед нами випробування. На мою думку, події останніх місяців примусили кожного українця відчути свою причетність до своєї країни, а також  зрозуміти, що ми господарі на власній землі.

Свідомість українців постійно змінюється. Майдан та Революція Гідності потрясли не тільки Україну, а й увесь світ. Зігріта палкими серцями мільйонів національно-свідомих українців з усіх регіонів, незалежна демократична держава Україна продемонструвала Європі і всьому світові, що українці – міцна духом волелюбна нація, яка навчилася поважати себе і яка зуміла відстояти свій демократичний вибір. Це рік єднання, пробудження і консолідації українського народу. Майдан став центром революції, місцем правди і свободи, площею добра, тепла, дружби, любові, братерства й гідності. Наші серця стали частиною могутнього серця. Наші голоси – нотами потужного гімну волі.

Та не всім це до душі. Славні патріоти Руслана, Вакарчук запалили в українців вогник патріотизму ще за часів помаранчевої революції 2004 року. Але на жаль як і у Велику Вітчизняну війну були зрадники, так і зараз знайшлися такі, які зреклися свого роду. Називають Україну Малоросією, Бендерщиною,  мабуть зовсім не розуміючи значення цих слів, мабуть ці люди погано вчили історію свого краю, бо вони її зовсім не знають.

Росія ніяк не може пробачити Україні її незалежність. Ліна Костенко писала: «У кожної нації свої хвороби. У Росії – невиліковні». Вороги розуміють, що тільки розділивши, посіявши ворожнечу, нас можна буде й надалі тримати в покорі. Мені хочеться згадати слова Григорія Сковороди, який сказав про наш народ: «Не вчіть яблуню родить яблука. Краще відженіть від неї свиней». Це була відповідь недругам і ворогам, які намагалися довести, що українська нація є недержавною, приреченою на другорядні історичні ролі. І щоб зробити нас слабшими, недруги намагаються нас розсварити. Російські сепаратисти зазіхають на територіальну цілісність нашої держави. На Сході точаться криваві бої. Там вирішується доля і майбутнє України. Ми знаємо, що ми – єдині, що перемога буде за нами. Єдина Україна – іншого шляху у нас немає. Саме за це зараз в АТО воюють сини-герої. На полі битви – захисники, воїни. Вони мужні, сміливі, хоробрі. Не шкодуючи власного життя, захищають неньку Україну.

Учень 7

 

Кордони не спинять польоту могутнього слова

Хто серцем могутній ні куля ні шабля не вб’є

За нас Батьківщина і рідна нескорена мова

Не треба чужого, але й не відпустим своє.

За рідну домівку поклали життя вірні діти,

герої, що завжди залишаться в наших серцях,

за землю, за матір -  зробили, що мали зробити,

герої не гинуть, герої живуть у піснях.

 

Я прошу всіх героїв, які загинули, вшанувати хвилиною мовчання.

Вчитель

Ми підійшли до останньої сторінки спілкування - патріотизм – нагальна     потреба України і кожного українця. Так, метою нашого заходу є визначити, хто такий патріот и якими якостями він повинен володіти, щоб стати гідним громадянином своєї держави. Але, існує побутова думка, що риба шукає де глибше, а людина – де ліпше. Тобто немає значення, де я живу, головне, щоб я міг задовольнити себе: їм що хочу, живу як хочу і ніякого патріотизму і Батьківщини не існує, це все вигадки. Як ви ставитесь до подібних тверджень?

                   (Роздуми учнів)

На одній з класних годин, я запропонувала вам тести на виявлення вашого патріотизму. І ось ми отримали такі результати.

(Підсумки результатів тестування)

Патріотизм - це одна із якостей людського характеру. Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім'я своєї батьківщини.

Учень 1

Патріотизм - величний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь виховує великих, сильних людей, які не рахуються з ціною свого життя й здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю в перемогу, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну машину, яка не відчуває страху і болю, йдучи впевнено та безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою усього народу. Патріот живе в єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям.

Вчитель

Та нажаль у нашому сучасному українському суспільстві кількість патріотів з часом зменшується.

Отже, до вашої уваги представлені 7 сходинок, які складають характер українського патріота.

 1 сходинка

 "П" овага до традицій української держави

         В усіх народів світу є повір'я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми й Богом. Він никає світом, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу. Які ж традиції має український народ? Де ми бачимо їх? Правильно, в святах!

(Робота в группах

Зараз ви розділитесь на чотири групи.

Групам даються на вибір чотири свята: Масляна, Великдень, Івана Купала, Святого Миколи. Голови груп всліпу обирають свято. Групам надається час, за який вони мають згадати і розповісти традиції цих свят.

Масляна

Свято на честь весняного пробудження природи. Символізує проводи зими та зустріч із весною. За церковною традицією тиждень називається сирним або м'ясопусним - через набір страв, які прийнято готувати протягом цього періоду. Поділяється на три частини: зустріч у понеділок, широкий четвер і прощальна неділя.

         Дорослі та молодь катались на конях, ходили в гості, влаштовували банкети у складчину. В деяких місцевостях Масляну зображувала заміжня жінка, яку під жарти возили на санчатах односельці. Широке розповсюдження мав звичай колодки (колодія) відомий у кількох варіантах. Наприклад, розігрували народження і поховання дерев'яної ляльки (колодки) - відгомін давнього ритуалу знищення опудала Зими. Найчастіше ж колодку у вигляді поліна, качалки, стрічки, хустки, квітки тощо чіпляли парубкам і дівчатам як символічне покарання за те, що вони не взяли шлюб минулого року, а ті відкуповувалися грішми або могоричем. На Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами - купували (запивали) колодку. У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень - повертала колодку. Такі ритуали нерідко завершувалися укладанням шлюбу.

         У наші часи деякі елементи традиційної Масляної використовуються у святі "Проводи зими "

 Великдень

Святкування Великодня - світлого і радісного свята життя - це спільний родинний сніданок з поділом освяченого яйця між членами родини, це величальні воскресні пісні, це дарування писанок, що означає побажання щастя і добра, це водіння гаївок, в яких мудрість і краса, що ніколи не минають.

 Зі святом Пасхи, свяченого яєчка, й сонця окрайки - з Божої ласки! У мирі та щасті, добрі та любові святкуйте Великдень в родинному колі!

         Свято Івана Купала

         Багато в Україні свят, але все ж таки найпоетичнішим святом, яке широко відзначалося в минулому і відзначається зараз на Україні, слід вважати Івана Купала (Купайла). Починається воно в ніч на 24 червня. Це день літнього сонцевороту, що збігається з Різдвом Івана Хрестителя. Ім'я ж святу дав Купало - поганський бог земних плодів. Колись йому приносили в жертву хліб - головний дар української землі. Та вже багато літ цього ідола ніхто не вшановує, про його божественну суть забули, а самого перетворили на опудало.

Головні атрибути свята - це Купало й Марена. Тому до цього свята молодь заздалегідь старанно готується: робить опудало, готують деревця (називають їх "Мареною" або "Купалом"), плетуть з живих квітів вінки, збирають хмиз, готують кулі соломи на вогнище. За звичаєм, це дві уквітчані гілки, подібні до людських фігур. Довкола опудал молодь водить таночки та співають ритуальні купальські пісні. Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок.

         День святого Миколая - дитяче свято

Святий Миколай-Чудотворець, архієпископ Мирлікійський, належить до найвизначніших святих християнської церкви. Його люблять і вшановують на Заході та Сході. З особливим нетерпінням чекають на день пам'яті святителя діти - бо для них то означає веселе свято й подарунки.

Вважався Святий Миколай і захисником бідних, скривджених, несправедливо засуджених - також на основі житійного передання. Шанували святителя і як покровителя шлюбу. Бо, згадаймо, що одне з перших його чудес - рятунок від ганьби та блуду трьох сестер, батько яких не мав коштів на посаг і весілля. Тоді, ще юний, священик Миколай уночі підкинув до хати тієї родини три торби грошей. Згодом через те, що вшанування Св. Миколая випадало у році двічі - у грудні та травні, часи знакові для хліборобів, за свого покровителя святого узяли й трудівники-селяни...

         Свято, обряд, рід - ці слова в наш час інколи, нажаль, втрачають своє значення. Із плином часу нащадки забувають неповторні й самобутні традиції українського народу - своїх пращурів. Нашим головним завданням, як українців та патріотів своєї держави, є збереження цих традицій для наступних поколінь.

 2 сходинка

                "А" льтруїзм у своїх вчинках

 Наступна якість, якою повинен володіти патріот української держави - це альтруїзм. Що це таке?

Альтруїзм (франц. Altuisme, лат. alter - інший) - безкорисливе прагнення до діяльності на благо інших.

Завдання: Надати якомога більше прикладів благородних вчинків на користь  держави.

 Підведення підсумків.

 3 сходинка

 "Т" олерантність

         Скласти квітку толерантності. Кожна група пояснює два поняття.

Останнім часом стало модним говорити про толерантність. Для нашої свідомості поняття «толерантність» незвичне. Нам ближче наше слово «терпимість».

Толерантність ( від лат. tolerance) – терпіння, прийняття іншої людини такою, якою  вона є, зі всіма її достоїнствами і недоліками. Толерантність – це поступливість, це активна позиція, викликана визнанням прав і свобод людства.

Толерантність людей є найважливішою умовою миру і злагоди в сім’ї, колективі та суспільстві.

 

         4 сходинка

         "Р" ішучість у вчинках

 Зачитуються уривки з наукової літератури. Виріште ситуацію. Які права людини порушуються.

1. "Згідно з наказом Рейхкомісара України користування залізницею особам не німецького походження заборонено" - оголошення німецької окупаційної влади 1942 р.

 2. "Пропускання книг малоруською мовою, як духовного змісту, так і навчальних, і взагалі призначених для початкового читання народу, припинити" - Валуєвський циркуляр 1863 р.

3. "Як вірний син України я вирішив взяти на себе тимчасово всю повноту влади. Цією грамотою я оголошую себе гетьманом всієї країни" - "Грамота до всього українського народу" від 29 квітня 1918 р.

         4."На місце старшого, який більше не буде (вибиратися) з-посеред козаків, ми будемо ставити старшого комісара, від сейму до сейму, людину, яка була б народжена в шляхетському стані, в лицарський справі досвідчена, підтримувала б у війську лад, запобігала б усяким бунтам і з розпорядження гетьмана приходила б у той час і на призначене місце, де потребуватиме Річ Посполита…" - "Ординація Війська Запорізького Реєстрового" від 1638 р.

                5 сходинка

 "І" дея

 Потрібно придумати по 2 лозунги патріота (Я українець і цим пишаюсь; моя країна – Україна; Україна – понад усе; руки геть від України; слава Україні – героям слава; пам’ятай чужинець – тут господар українець; мир в душі і в серці – мир в Україні;  я - українець, я - патріот)

                6 сходинка

 "О" свіченість в історії держави

 Відповісти на історичні питання:

 1. Назвіть ватажка національно-визвольної війни XVII ст. (Б.Хмельницький)

 2. Назвіть ім'я князя, за якого був створений перший збірник законів? (Ярослав Мудрий)

 3. Скільки країн-сусідів має Україна? (7)

 4. В якому році відбулась помаранчева революція? (2004)

 5. Назвіть дату прийняття Конституції України? (28 червня 1996)

 6. Назвіть дату прийняття Незалежності України? (24 серпня 1991)

 7. Хто був першим президентом України? (М.Грушевський)

              7 сходинка

 "Т" урбота за майбутнє України

         Нам потрібно підримати і захистити українську націю, культуру, європейський напрямок. Колосальна і багаторічна справа сучасного державотворення була розпочата на фундаменті, який закладався впродовж віків. За нами – велике героїчне минуле, позначене звитягою і випробуваннями, здобутками і протиріччями, болісними помилками, трагедіями і втратами. І все це – наша історія – провісник майбутньої свободи.

Тоді, коли кожен українець запалить у своїй душі вогник патріота, весь народ понесе його у своїй дорозі. Патріотизм кожного із нас, любов до ближнього і до країни повели б державу вперед.

Завдання: Якщо б я був президентом України, я б … (продовжити розповідь) - щоб зробив для майбутнього України.

Заключне слово вчителя

Усього на території  Європи  розташовано  45 незалежних країн, економіка і культура яких тісно  пов’язані.  Україна, маючи великий природний, економічний,  культурний,  інтелектуальний  потенціал,  спроможна  посісти належне місце серед народів Європи і світу в цілому.

Кожен повинен пам’ятати, що настав час, коли все залежить від  спільної взаємодії та співпраці громадян держави Україна – дорослих і молоді.

Майбутнє залежить від кожного з нас! Якщо кожен з нас буде випромінювати енергію добра, любові, світла, то наша країна буде процвітати. Недаремно гасло «Україна починається з тебе» супроводжувало нас на протязі всієї розмови.

 

До тебе, Господи, взиваю

 І сподівання щирі маю –

 Що Україна вільна буде

 Від лицемірства і облуди,

 Від бездуховності й зневіри

 Людців, душею зачерствілих,

 Від злої долі та безправ’я,

 І тих, які завжди лукавлять,

 Від нетерпимості і зради,

 Ярма грошей, полону влади,

 Від фарисейства лже-героїв

 І збайдужілості людської,

 Від тих, хто дух вкраїнський нищить,

 Забувши все святе та вище,

 І наче круків хижа зграя

 Вкраїну навпіл розривають,

 Розбрату сіючи в нас зерна...

 Від всього зла, всієї скверни

 Зціли, Всевишній нас Владико,

Щоб вільним став народ великий!

 

                   Слава Україні!

Нравится